Точни методи и вештини за чистење на плетени џемпери

Верувам дека сите имаме џемпери.Плетени џемперисе многу популарни.Постојат многу начини за чистење на валканите џемпери.Сè додека го гледате стилот на џемперите, хемиското чистење е подобро за добри џемпери.Само на овој начин тие можат да траат подолго.Следното е правилен начин за чистење на плетените џемпери.Добредојдени сте да прочитате и споделите.Се надевам дека ќе ви се допадне и ќе се грижите за тоа.

Вистинскиот начин за чистење на плетените џемпери?

1. Пред да го измиете џемперот, прво треба да ја тргнете прашината од џемперот, да го потопите џемперот во ладна вода 10 до 20 минути, да го извадите и да ја исцедите водата.

2, дајте приоритет на хемиско чистење или рачно миење, при миење раце, температурата на водата не треба да надминува 30 ℃, се препорачува да не се користи прашок за перење, можете да изберете специјален детергент за волнен џемпер, измешајте го со топла вода, додадете количина според нечистата состојба на волнениот џемпер, натопете и тријте нежно, потоа натопете и нежно тријте, повторете неколку пати, потоа исплакнете со чиста вода и исушете 1-2 минути.

3. Новокупениот џемпер подобро е да се измие пред формална употреба бидејќи во процесот на производство џемперот ќе биде извалкан со дамки од масло, парафин, прашина и друга украдена стока, но ќе има и мирис на средства против молци.

4. Најдобро е да не користите закачалка за алишта за сушење на собна температура, туку да ги закачите или распоредите ракавите на облеката со бандера и да ги ставите на ладно и проветрено место.Доколку е можно, дехидрираните волнени џемпери може да се исушат на 80 ℃.

Како да се измие џемпер без изобличување?

1, ако се мие рачно, внесете топла вода во мијалникот, испуштете мала количина амонијак вода за домаќинството, а потоа натопете го џемперот, оставајќи ги состојките на карункулата на волната да се растворат.Нежно истегнете го смалениот дел со двете раце истовремено, а потоа исплакнете да се исуши.Кога е полусув, отворете го со рака и добијте го оригиналниот облик: потоа испеглајте го со пегла за да ја вратите првобитната големина.

2. Ако сте го измиле во машина за перење, натопете го во топла вода и испеглајте го со пегла.Кога ќе го ставите во машина за перење, ставете повеќе прашок за перење.

3, при перење џемпери, ако сакате да спречите собирање, температурата на водата не треба да надминува 30 ℃ и измијте со неутрални сапун таблети или перење.По последното поминување на водата, додадете малку сол и оцет, што може ефикасно да ја одржи еластичноста и сјајот на рачната облека, но и да ги неутрализира преостанатите сапун и алкали.Со цел да се спречи собирање на џемперите, принципот на перење на џемперите е да се измијат што е можно поскоро.Општо земено, колку е поекономичен детергентот, џемперот ќе се собира, па затоа е подобро да додадете повеќе детергент за да ја избегнете големината на џемперот.Кога џемперот е дехидриран по миењето, може да се стави на сува мрежа или завеса за пластична операција.Кога е малку сув, закачете го на закачалка за облека за да најдете вентилирана сенка за сушење.Дополнително, пред да ја исушите фината волна, превртете слој крпи или крпи за капење на закачалката за облека за да спречите деформација.

4. Кога џемперот се мие и суши, тој генерално се собира и станува помал, додека сушењето на џемперот со вода ќе се издолжи и ќе стане поголем.Начинот на кој не се собира по миењето е да го ставите исушениот џемпер на рамно место, да го истегнете и да го оставите мирен.Закачете го да се исуши по ден-два.Џемперот нема да се собира.Начинот на кој нема да се истегнете по миењето е да ја ставите исушената рачна облека во мрежен џеб.Најдобро е да ги ставите во целосна форма пред да ги ставите, а потоа да ги свиткате и оставете ги природно да се исушат.Џемперот нема да се растегнува и да стане потенок.

5. Обидете се да не ги перете џемперите со машина за перење.

6. ако перете џемпер, обидете се да не вложите голем напор, а потоа треба да обрнете внимание на проблемот со сушењето, особено џемперот е потежок после миењето, лесно се деформира, можете да користите неколку лавици за облека за да ја намалите оптоварување!

Точки за внимание при чистењето на џемперите:

1. Во целиот процес на перење мора да се користи студена вода бидејќи ако водата е жешка тоа ќе направи џемперот да се стесне.

2. Не користете прашок за перење, се препорачува шампон.

3. Не го натопувајте џемперот!Многу луѓе се навикнати да ги потопуваат џемперите во ладна вода, а потоа да ги мијат по 2-3 часа.Ова не е во ред, но џемперите кои се натопени долго време мора да не се во форма!

4. Не го тријте џемперот!Навикнати сме да ја триеме облеката со раце кога ја переме облеката на рака, што е точно.Но, џемперот е нежен и скап, ако го триете со раце, ќе ги скрши влакната во џемперот, така што џемперот е нееластичен и тврд како филц.

Горенаведеното е за правилните методи и вештини за чистење на плетените џемпери.Се надевам дека ќе ви биде од некоја помош.

Како еден од водечкитеплетениџемперsснабдувачво Кина, носиме палета на бои, стилови и дезени во сите големини.Прифаќаме женски, мажи и џемпери за кучиња прилагодени, достапна е и услугата OEM/ODM.

Поврзани производи


Време на објавување: 23 февруари 2022 година