Si thurni një triko?

Thurja e pulovrës suaj të parë është një nga momentet kryesore që çdo thurrëse dëshiron të arrijë dhe me këtë udhëzues, ne përmbledhim të gjitha hapat se si të thurim një pulovër për t'ju treguar se edhe një fillestar mund të thur një bluzë!Këtu janë aftësitë bazë që ju nevojiten, disa modele të mira për të provuar dhe detaje për t'ju nisur.

Aftësitë thelbësore për thurjen e një triko

Para se të thurni një triko, ka disabazat e thurjes që duhet të keni nën rrip.Sigurohuni që të jeni të kënaqur me derdhjen, si dhe duke punuar me qepje me gajtan dhe me thurje.

Derisatë thurura trikomodelet ndryshojnë në teknikat e thurjes që përdorin, shumica punojnë në brinjë në pjesën e sipërme dhe të poshtme të një kërcyese për të sjellë shtrirjen në formë.Për të krijuar forma rreth krahëve dhe qafës, do t'ju duhet gjithashtu të dini se si të hiqni dorë në mes të punës tuaj, si dhe të përfundoni projektin tuaj.Në varësi të faktit nëse triko juaj është e thurur nga lart-poshtë ose nga poshtë-lart, do t'ju duhet të dini bazat e rritjes dhe uljes.

Ju duhet të jeni të kënaqur me leximin e një modeli bazë të thurjes dhe deshifrimin e shkurtesave të thurjes.

Me këto mjeshtëri të aftë, ju jeni gati të jepni një triko!

Zgjidhni modelin perfekt të pulovrës fillestare

Pasi të keni vendosur të zhytni gishtin tuaj në botën e mrekullueshme të thurjes së veshjeve, gjëja e parë që duhet të bëni është të gjeni një model thurjeje triko.Zgjidhni një model që i përshtatet aftësive tuaja - filloni me diçka të thjeshtë, ndoshta me një qafë varke ose qafë të ekuipazhit, disa shirita të lehtë dhe shumë thurje me llastik ose triko të thjeshtë.

Nëse jeni pak nervoz për të thurur një pulovër të madhësisë së të rriturve, gjithmonë mund të filloni duke thurur për një fëmijë ose fëmijë.Xhupat e vegjël përmbajnë të njëjtat aftësi si ato më të mëdhatë, por ato do të përfundojnë më shpejt, duke ju dhënë më shumë besim në një periudhë më të shkurtër kohore.

Fijet e trasha bëjnë që një projekt të shkojë më shpejt dhe qepjet janë më të lehta për t'u numëruar dhe parë, kështu që ato janë një zgjedhje e mirë për fillestarët.

Zgjedhefijedhe gjilpëra

Çfarë fibrash do të përdorni?Lesh Merino apo ndoshta një përzierje akrilike?Sigurohuni që të kontrolloni se keni peshën e duhur të fijeve për modelin tuaj përpara se të filloni!Një fije leshi i butë dhe i zakonshëm është i shkëlqyeshëm për një projekt të parë.Është e lehtë për t'u thurur dhe ju lejonshiko cfare po ben, dhe mësoni nga gabimet.Modeli juaj gjithashtu do t'ju tregojë saktësisht se sa gram ose jardë do t'ju nevojiten për kërcyesin tuaj.

Nëse shikoni etiketën e fijeve, do të ketë një madhësi të rekomanduar të gjilpërës (kërkoni një ikonë të dy gjilpërave thurje të kryqëzuara, me një numër poshtë saj).Qëndroni larg çdo gjëje më të vogël se gjilpërat e madhësisë amerikane 8 (5 mm) nëse nuk dëshironi që t'ju marrë përgjithmonë për të thurur.Gjilpërat e madhësisë amerikane 10 1/2 (6,5 mm) do të kalojnë nëpër një top mesatar fije me një shpejtësi shumë të kënaqshme.

Matës dhe tension

Ju do të vini re në modelin tuaj të thurjes së pulovrës ka një seksion në lidhje me matësin ose tensionin.Kështu matet madhësia e pulovrës kundrejt madhësisë së gjilpërës që përdorni dhe sa fort ose lirshëm thurni.Si një thurje fillestare, kontrollimi i matësit tuaj mund të ndihmojë të siguroheni se madhësia dhe rezultati është ashtu siç dëshironi.Mënyra më e mirë për të identifikuar tensionin tuaj personal është të thurni një mostër - të marrësh kohë për ta kontrolluar këtë përpara se të filloni padyshim që ia vlen!

Çështjet e Përfundimit

Pasi të keni marrë gjithë kohën e nevojshme për të marrë matës dhe për të thurur të gjitha pjesët që kërkon pulovra juaj, merrni pak më shumë kohë për të qepur siç duhet qepjet tuaja.Qepja e dyshekut është thelbësore për qepjen e shtresave anësore, ndërsa një shtresë horizontale funksionon për të bashkuar qepjet e lidhura së bashku, si p.sh. tegelat e shpatullave.Mbarimi i duhur mund të bëjë ndryshimin në të paturit e një triko që jeni krenar ta vishni në krahasim me atë që jeton në pjesën e pasme të dollapit.

Si një nga liderëtprodhuesit e trikove të thurura, fabrika dhe furnitorë në Kinë, ne kemi një gamë ngjyrash, stilesh dhe modelesh në të gjitha madhësitë.Ne pranojmë pulovra triko pulovër të personalizuara, shërbimi OEM/ODM është gjithashtu i disponueshëm.


Koha e postimit: Qershor-23-2022